Психотерапевтичне лікування дитячого церебрального паралічу

 

Дитячий церебральний параліч- термін, що поєднує групу не прогресуючих захворювань головного мозку, виникли внаслідок недорозвинення або пошкодження структур мозку під час вагітності, пологів та ранній післяпологовий період, що характеризуються руховими розладами, порушенням пози, мови, психіки.

 

До 50% у хворих з ДЦП відзначаються порушення інтелекту, цей вид порушення частіше зустрічається у хворих з квадріплегією. ДЦП – не спадкове захворювання. Причина церебральних паралічів - патологія в корі, підкіркових областях, у капсулах та стовбурі головного мозку.

 

 

Етіологія церебрального паралічу:

 

Чинники, що зумовлюють структурно-функціональні зміни у мозку, у 80 % випадків діють у процесі внутрішньоутробного розвитку плода, в 20% - післяпологового періоду. Патогенними факторами, що ушкоджують мозок внутрішньоутробно, провідна роль належить інфекціям (грип, краснуха, токсоплазмоз), соматичним та ендогенним захворюванням матері (вроджені вади серця, хронічні захворювання легень, цукровий діабет, гіпо- та гіпертиреоз та ін.), імунологічної несумісності крові матері та плода (за резус-фактору, системі АВО та іншим антигенам), професійним шкідливостям, алкоголізму. Причини, що викликають ураження мозку в процесі пологів: основне значення мають пологова травма, асфіксія під час пологів, у ранньому післяпологовому періоді – енцефаліти.

 

Ознаки ДЦП.

 

У ранньому дитинстві симптоми ДЦП не помітні, але вони виявляються по мірою зростання дитини. Діти пізніше за інших починають тримати голову, перевертатися, сидіти, повзати і ходити. А рефлекси, які в нормі зникають у 6-8 місяців, у них зберігаються довше. Такі діти до півтора року однієї рукою користуються набагато краще, ніж іншою, тому що друга половина тіла у них занадто слабка.

 

М'язи дитини, яка страждає на ДЦП, можуть бути не тільки надто розслаблені. Вони можуть бути занадто напружені, що називається патологічним м'язовим тонусом. Через це руки та ноги дитини можуть приймати неприродні положення.

Рухи хворого на ДЦП занадто різкі або навпаки, занадто повільні. Часто дитина не може їх контролювати.

У хворих на це захворювання виникають деформації скелета. Зазвичай на ураженому боці рука і нога трохи коротші, ніж на здоровій.

Багато дітей, які страждають на ДЦП, мають затримки розумового розвитку.

Деякі діти не можуть нормально розмовляти через нездатність правильно рухати губами та язиком. Можуть спостерігатися проблеми спочатку з смоктанням, а потім і з ковтанням. Часто буває слинотеча, тому що вони не можуть ковтати слину. Батькам необхідно стежити за дитиною в час їди - є небезпека удушення через те, що їжа може потрапити в дихальні шляхи.

У 30% таких дітей спостерігаються судоми, які можуть розпочатися відразу після народження, а можуть і за кілька років.

Приблизно 75% страждаючих на ДЦП мають проблеми із зором, зазвичай це косоокість. У дітей можуть бути проблеми з сечовипусканням та випорожненнями, оскільки вони не можуть контролювати відповідні м'язи.

 

Симптоми дитячого церебрального паралічу:

 

Залежно від особливостей рухових, психічних та мовних розладів виділяються п'ять форм:

  1. 1.спастична диплегія;
  2. 2.подвійна геміплегія;
  3. 3.гіперкінетична форма;
  4. 4.атонічно-астатична форма;
  5. 5.геміплегічна, або геміпаралітична форма.

 

Розрізняють три стадії перебігу захворювання:

  1. ранню;
  2. початкову хронічно-резидуальну;
  3. кінцеву резидуальну.

 

В конечной стадии определяют I степень, при которой дети овладевают навыками самообслуживания, и II степень - не курабельную, с глубоким нарушением психики и моторики.

 

Спастична диплегія (хвороба Літтла).

 

Найбільш поширена форма дитячого церебрального паралічу. Для нього характерні спастична тетраплегія (диплегія) або тетрапарез з переважною локалізацією в ногах, психічні та мовні розлади. Виявляється спастична диплегія до кінця першого року життя. У дітей затримується формування статичних та локомоторних функцій, що випрямляють рефлексів тулуба. М'язовий тонус значно підвищений у всіх кінцівках. Особливо виражено підвищення тонусу в згинальних групах м'язів рук, а також розгинальних і м'язах ніг, що приводять. Внаслідок підвищення м'язового тонусу обмежуються активні рухи. дитини, виникає вимушене становище кінцівок. У положенні лежачи руки приведені до тулуба, зігнуті в ліктьових суглобах, ноги витягнуті, розігнуті в тазостегнових і гомілковостопних суглобах, приведені один до одного, іноді перехрещені. При спробі поставити дитину на ноги він упирається на шкарпетки, а ноги при цьому перехрещуються. Рухи в проксимальних групах м'язів утруднені, а дистальних збережені. Підвищення м'язового тонусу із віком сприяє виникненню тугоподвижности, контрактур у великих суглобах. Постійне напруга п'яткового (ахіллового) сухожилля і посилена опора на шкарпетки призводять до грубих деформацій стоп.

Спастична диплегія поєднується з гіперкінезами, головним чином атетоїдного та хореоатетоїдного типу, синкінезіями. Гіперкінези в руках та мімічній мускулатурі обличчя переважають над гіперкінезами у ногах. Атетоїдний гіперкінез домінує в пальцях, кистях, м'язах обличчя, хореїчний – у проксимальних відділах кінцівок. Гіперкінези посилюються при хвилюванні і слабшають сні, у стані спокою. Ступінь вираженості гіперкінезів прямо корелює з тяжкістю нервової ураження системи.

Розвиток мови у дітей із спастичною диплегією затримується. Мовні розлади виявляються дизартрією, алалією. Гіперкінези артикуляційної та дихальної мускулатури роблять мову змащеною, поштовхоподібною. Інтелект у більшості випадків знижений. Діти насилу концентрують увагу на заняттях, швидко виснажуються, відволікаються. Як правило, не можуть самостійно організувати гру, не володіють собою. Пам'ять знижено. Судомні пароксизми при спастичній диплегії зустрічаються рідше, ніж за інших форм дитячий церебральний параліч.

У перші місяці життя частіше виникають генералізовані пароксизми, потім характер їх варіює. Наявність судом погіршує прогноз.

 

Подвійна геміплегія.

 

Більш тяжка форма дитячого церебрального паралічу. Особливостями спастичної тетраплегії або тетрапарезу є переважна локалізація в руках з нерівномірним ураженням сторін, виражені психічні та мовні розлади. Захворювання проявляється у перші місяці життя. У положенні дитини на спині привертає увагу обмеження її активності. Внаслідок високого м'язового тонусу в кінцівках руки зігнуті в ліктьових суглобах, приведені до тулуба, ноги зігнуті в тазостегнових і колінних суглобах або, навпаки, розігнуті. Статичні та локомоторні функції у дітей з подвійною геміплегією не формуються. Вони не опановують навичок сидіння, самостійної ходьби. Важкі рухові розлади поєднуються з ранніми контрактурами суглобів, кістковими деформаціями.

Часто виражений симптомокомплекс псевдобульбарного паралічу, що зумовлює утруднення прийому їжі, порушення функцій апарату артикуляції.

Мовні розлади при подвійній геміплегії проявляються затримкою мовного розвитку, малим словниковим запасом, псевдобульбарними дизартріями. Мова зазвичай змащена, гугнява, погано Зрозуміла, нерідко відзначається неправильна вимова звуків. Змінено темпи мови. Слова та звуки вимовляються або надмірно голосно, швидко, або слабо, повільно.

Інтелект значно знижений. Мислення сповільнене, інертне, пам'ять ослаблена. Часто спостерігаються розгальмованість, ейфорія, апатико-абулічні порушення, відзначаються судомні напади. Як і при спастичній диплегії, вони впливають на прогноз захворювання.

 

Гіперкінетична форма.

 

Для неї характерні мимовільні рухи, порушення м'язового тонусу, мовні розлади. Мимовільні насильницькі рухи в тяжких випадках з'являються у грудному віці, але у більшості дітей при помірному ураженні нервової системи гіперкінези виникають наприкінці 1-го – на початку 2-го року життя. Гіперкінези локалізуються у дистальних відділах. кінцівок, мімічній мускулатурі обличчя, м'язах тулуба, шиї. При важких формах мимовільні рухи повільні, спостерігаються головним чином у кистях і стопах, при відносно легких розвиваються швидко, раптово, охоплюють м'язи шиї, плечей, тулуба, типу торсійного спазму. Емоційні переживання посилюють рухи, а фізіологічний спокій, спокійна обстановка послаблюють мимовільні рухи.

М'язовий тонус протягом першого року життя періодично змінюється. Типові швидкі полярні зміни його за короткий період (спазми, що перемежуються, дистонія). Діти 1-го місяця життя спостерігається м'язова гіпотонія. З 2-го місяця життя відзначаються дистонічні атаки, під час яких відбувається раптове підвищення м'язового тонусу змінюється зниженням. Сухожильні рефлекси нормальні чи підвищені. Мовні розлади виявляються затримкою формування промови, порушенням артикуляції, темпу промови. Як правило, мова при гіперкінетичній формі дитячого церебрального паралічу уповільнена, монотонна, невиразна, іноді представляє набір звуків, що важко розрізнити. Інтелект може страждати трохи. Судомні пароксизми рідкісні.

 

Атонічно- астатична форма.

 

Характерними рисами є мозочкові розлади. З народження спостерігається генералізована м'язова гіпотонія. Затримується формування статичних та локомоторних функцій. Діти із значним запізненням у порівнянні з фізіологічною нормою починають сідати, стояти, ходити. У вертикальному положенні внаслідок м'язової гіпотонії спостерігається перерозгинання у колінних суглобах. Порушення координації та статики рухів стають помітними у разі розвитку довільних рухів. Типовими є інтенційний тремор, дисметрія, атаксія. Інтелект страждає незначно. У ряді випадків у дітей з атонічно-астатичною формою є помірні гіперкінези та ознаки пірамідної недостатності.

 

Геміплегічна форма.

 

Відмінними рисами є односторонній парез руки та ноги по центральному типу, переважно виражений у руці, судомні пароксизми, психічні та мовні розлади. Ознаки рухової недостатності уражених кінцівок виявляються обмеженням обсягу спонтанних активних рухів Геміпарез у кінцівках поєднується з ураженням центрального типу VII і XII пара черепних нервів. М'язовий тонус у перші 2-3 міс. життя знижений. Підвищення м'язового тонусу відбувається повільно. Вираженим воно стає до 1-1,5 років життя, коли дитина починає ходити. Збільшення м'язового тонусу у згиначах руки та розгиначах ноги визначає класичну позу Вернике - Манна.

Мовні розлади проявляються псевдобульбарної дизартрії. Інтелект та пам'ять, як правило, знижені. Увага нестійка, діти швидко виснажуються. Психічна активність знижена. Судоми зазвичай генералізовані, рідше парціальні, трапляються в 40-50% випадків. Вони впливають на психічний розвиток та прогноз хвороби.

 

Течія та прогноз. Перебіг дитячих церебральних паралічів зазвичай регредієнтний, з поступовим покращенням. При дитячому церебральному паралічі, що виник унаслідок дії ушкоджуючого фактора в ранні терміни вагітності, є глибші порушення в нервовій системі та прогноз серйозний.

 

Терапія ДЦП.

 

Лікування бути раннім. Спрямоване на створення базису для вироблення нормальних реакцій пози, ротації, реакції рівноваги, адекватну стимуляцію сенсорної та моторної діяльності дитини. Призначають ортопедичні заходи, фізіотерапію, лікувальну фізкультуру, масаж, заняття з логопедом, медикаментозну терапію, а у разі потреби хірургічне лікування контрактур. (При хворобі Літла в окремих випадках виникають показання для операції на корінцях кінського хвоста.)

Медикаментозна терапія спрямована на стимуляцію мозку та покращення його метаболізму, корекції порушень м'язового тонусу, обмінних процесів у м'язовій тканині, зниження внутрішньочерепного тиску, нервово-рефлекторну збудливість. Препарати, спрямовані на покращення психічного розвитку дітей глутамінова кислота, церебролізин, аміналон, піридитол (енцефаболу). Стимулюють та покращують обмін речовин також вітамін В12, пірогенал.

 

Психотерапія при ДЦП.

 

У доступній мені літературі я не знайшов опис застосування психотерапії при дитячому церебральний параліч. Та й я сам не вважав за можливе застосовувати психотерапевтичні методи при цьому. захворювання. Однак перший досвід застосування психотерапії дав несподівано високий терапевтичний ефект. Хворий, який 9 років страждає на ДЦП, на початку лікування був збудливий, дратівливий, давав виражені істеричні. реакції, відзначалися спастичні стани кінцівок Хода з кульгавістю, клишоногістю та утрудненою координацією. Погляд без достатньої фіксації на об'єктах та недостатньо осмислень. Мова відсутня, лише нероздільні звуки.

Після нетривалого курсу лікування хода, що складалася з 15 сеансів, стала впевненою, координованішою, навіть став легко вбігати нагору сходами. Зникли істеричні реакції та агресивність, став більш уважним і слухняним, з теплом став ставитись до близьких. Погляд хворого став осмисленим і нічим не відрізнявся від погляду звичайної людини. Батьки помітили, що дитина стала, хоча і з працею, протяжно вимовляти слова "тато" та "мама", чого раніше не помічалося.

 

 

Застосовувалися при лікуванні авторські методи - психоментальна терапія, психорезонансна терапія. Застосувати інші методики не буломожливо через непосидючість пацієнта.

 

Відео-відгуки

Відгуки

Зворотній зв'язок