Серцева аритмія.

 

 

Аритмія серця – патологічний стан, що супроводжується порушенням частоти чи періодичності скорочень серця. Під аритмією розуміють зміну частоти та ритму серцевих скорочень, які можуть спостерігатися у стані спокою.
Під час аритмії суттєво порушується скорочувальна активність серця, що може призвести до низки серйозних ускладнень.
При аритмії змінюються умови формування збудження серцевого м'яза та шляхи його поширення. Аритмії можуть бути функціональними порушеннями та важкими органічними ураженнями серця. Причиною порушень серцевого ритму є вроджені особливості системи серця, що проводить. Важливу роль виникненні аритмії грає стан нервової системи. Наприклад - психічна, емоційна напруга викликає зміни в темпі та в ритмі серцевих скорочень, у тому числі і здорових людей.

 

 

 

 

 

Тахікардія - збільшення частоти серцебиття понад 90 ударів за хвилину. Тахікардія має багато різновидів. Основні їх це:

 

- фізіологічна (синусова) тахікардія – почастішання серцебиття до 120-200 ударів на хвилину переважно виникає як нападів. Вона може бути у здорових і виникає внаслідок фізичних чи емоційних навантажень. Після припинення дії перевантажень частота серцебиття приходить у норму.

 

- патологічна (пароксизмальна) тахікардія виникає раптово різким почастішанням серцебиття до 130-200 ударів на хвилину. Зазвичай напад так само різко закінчується. Тривалість нападу від кількох хвилин до кількох діб. Такі напади переважно виникають у людей із захворюваннями серця, центральної нервової системи та ін.

 

При пароксизмальній тахікардії спостерігається укорочення фаз серцевого циклу, характерні зміни зубців і комплексів ЕКГ, внаслідок яких локалізацію джерела ритму вдається точно визначити лише при розвитку та усуненні нападу, що можна тільки при ЕКГ - мориторингу.

 

Пароксизмальну тахікардію поділяють на надшлуночкову та шлуночкову.

 

Клініка:

 

-серцебиття
-Приступ тривоги
-підвищена збудливість
-запаморочення
-Пітливість
-м'язове тремтіння
-Позиви на сечовипускання
-велике сечовиділення

 

Об'єктивно:

-почастішання пульсу
-набухання шийних вен
-підвищення або зниження артеріального тиску
-може розвиватися аритмічний шок із вираженими проявами недостатності кровообігу.

Брадикардія - це уповільнення пульсу менше 60 ударів за хвилину. Такий серцевий ритм небезпечний тим, що слабкий рівень кровообігу внутрішніх органів негативно впливає на роботу всього організму.

Основними симптомами брадикардії є відчуття слабкості, підвищена стомлюваність, біль у серці, запаморочення та навіть повна втрата свідомості. Брадикардія може бути при неврозах, ендокринних захворюваннях, підвищеному рівні калію в крові, патології органів травлення і т.д.

 

Екстрасистолія – це порушення серцевої діяльності, яке полягає у передчасному скороченні всього серця або його окремих частин.

Основні симптоми – це «завмирання серця», слабкість та запаморочення. Цей вид серцевої аритмії є найпоширенішим серед інших. Екстрасистолія може виникати не лише внаслідок серцевих хвороб, а й як наслідок неправильного функціонування інших органів. Це можуть бути порушення у шлунково-кишковому тракті, сечостатевій системі тощо. Частою причиною виникнення екстрасистолії може бути вплив тютюну, кофеїну, алкоголю, а також стресові ситуації.

 

Миготлива аритмія - хаотичне скорочення передсердь. Внаслідок такої роботи серце вкрай неефективно викидає кров, що призводить до порушення всього кровообігу. Миготлива аритмія проявляється як відчуття нерівномірних серцевих скорочень. Через війну слабкого кровообігу може виникнути задишка, швидка стомлюваність тощо. Іноді хворий може навіть її не відчувати і виявлення відбувається тільки при профілактичному огляді. Частими причинами миготливої ​​аритмії є вроджені вади серця, низький рівень калію в крові, серцева недостатність або гіпертонічна хвороба. Причиною може бути навіть неправильне функціонування щитовидної залози.

 

Природа аритмій та блокад серця різноманітна. Вони є одними із синдромів при захворюваннях серця, наслідком вегетативних, ендокринних та метаболічних порушень при захворюваннях інших органів та систем.

Діагноз ставиться на комплексній оцінці даних клінічних та електрофізіологічних досліджень.

В останні роки до діагностичного комплексу метолів включають магнітокардіографію.

Мерехтіння та тріпотіння передсердь:

-асинхронне скорочення окремих груп волокон передсердь з порушенням передсердно-шлуночкової провідності та шлуночковою аритмією

При тріпотінні передсердь частота скорочень 350 хв, при мерехтінні - більше 350 хв.

При бради- та нормосистолічній формі мерехтіння та тріпотіння передсердь суб'єктивні відчуття можуть бути відсутніми, і діагноз встановлюють за ЕКГ.

При тахісистолії відзначається серцебиття, у більш важких випадках – дефіцит пульсу та ознаки недостатності кровообігу.

Пароксизмальна форма мерехтіння та тріпотіння передсердь потребують такого ж лікування, як і пароксизмальна тахікардія.

Мерехтіння та тріпотіння шлуночків:

-характеризується широкими, однакової форми формами (деформованими шлуночковими комплексами) з частотою до 250 хв і є термінальне порушення серцевого ритму.

 

Відео-відгуки

Відгуки

Зворотній зв'язок